Vergi Nedir?

Vergiler, devletlerin en önemli gelir kaynağıdır. Vergiler hükümetler tarafından, yasaları ve kuralları uygulamak, savunma hizmetlerini yerine getirmek, yollar, okullar, hastaneler yapmak ve genel olarak ülkeyi ya da yerel topluluğu yönetmek için yapılan harcamaları karşılamak üzere toplanır. Değişik ülkelerde insanların ödedikleri vergiler arasında oldukça büyük farklar vardır. 1980’lerin sonunda toplam vergi gelirleri İsveç’te ulusal gelirin yaklaşık yüzde 45’ine ulaşmışken, bu oran İngiltere’de yüzde 38, ABD’de yüzde 18, Japonya’da yüzde 26, Türkiye’de ise yüzde 15 olmuştur. Ülkeler arasındaki ticaret de bir vergi konusudur. Bu vergiler genellikle gümrük vergisi olarak adlandırılır. Gümrük vergisi, bir ülkeye dışarıdan getirilen mallardan alınan vergidir. Bu vergiler yalnızca gelir sağlamak
amacıyla değil, aynı zamanda ülke sanayisini, yabancı mallara bir engel ya da bir gümrük duvarı koyarak, dış rekabetten korumak için de kullanılır. Böylece dışarıdan alınan malların fiyatı yükseltilir ve tüketicilerin yerli malları yeğlemesi sağlanır.

Bir önceki yazımız olan Finansal Denetimler 3 başlıklı makalemizde Finansal Denetçi, finansal denetimler ve Finansal Tablo Denetimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir