TÜGİAD'da Yeni Türk Ticaret Kanunu’nda düzenleme beklentisi

TÜGİAD’da Yeni Türk Ticaret Kanunu’nda düzenleme beklentisi

iş dünyasının merakla beklediği ve önümüzdeki yıl yürürlüğe girecek olan yeni Ticaret Kanunu’nun bazı maddelerine yönelik tartışmalar sürüyor. Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Şubeler Koordinatörü Ali Yücelen yeni Ticaret Kanunu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Aynı zamanda Liner Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı olan Yücelen, bazı maddelerin mevcut şirketlerin ve yeni girişimcilerin önünü kapatabileceğini söyledi. Yeni kanunda yer alan web sitesi kurma zorunluluğundan cezai yaptırımlara kadar çeşitli maddelere değinen Yücelen, kanunda yer alan yaptırımların iş dünyasını zor duruma düşürebileceğini ifade etti. Ali Yücelen maddelerle ilgili şunları söyledi:

UFRS’yi bilen muhasebeci sayısı az

“Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarını (UFRS) bilen mali müşavir ve muhasebeci sayısı çok az. Bu konuda uyum sorunu yaşanacaktır diye düşünüyorum. Bunlara geçici bir süre tanınmalıydı. Bu süreçte verilecek eğitimlerle sıkıntı aşılabilecektir. Ankara’da bu uyuma sahip müşavir sayısı yüzde 2’yi bile aşmaz bu büyük anlamda sıkıntı doğuracaktır. Mali Müşavir ve muhasebecilerin bağımsız denetim işini TTK ya uygun bir şekilde yapabilmek için de Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarını (UFRS), Türkiye Muhasebe Standartlarını (TMS) ve SPK mevzuatını tam olarak bilmeleri de kaçınılmaz bir hal alacak. Herkes herşeyi bilemediği, bilgi sahibi olamadığı için bu durumda konusunda uzman müşavir sayısını artırmak zorunda kalınılacak, bu da şirketler açısından maliyeti artıracak. Ayrıca tasdik konusunda yüksek bir noter masrafı çıkıyor.

Web sitesi kurma ve mali verilerin yayınlama zorunluluğuna dikkat etmek gerekiyor. Tamam web sitesi kurulacak ancak şirketlere ait mali bilgi ve belgelerin sitelerde yayınlanması rekabet açısından büyük sıkıntı doğurur. Yönetim kurulu üyelerinin aldıkları maaşlardan bütün finans raporlarına kadar bunları paylaşmak sakıncalı olur diye düşünüyorum. Örneğin müşterilerimin bilgilerini rakiplerimin görmesini istemem, ancak yayınlama zorunluluğu bunu mümkün kılarsa bu durumda haksız rekabet doğar. Bir firmanın çalışan sayısını borç oranını başka birisinin görmesi etik olmaz. Rekabet açısından sıkıntı yaratabilir bunun ucu şirketi batırmaya kadar gidebilir.

Ekonomik suça ekonomik ceza

Kanunda şirket ortaklarından birisinin para çekmesi bile cezai yaptırıma neden oluyor. Ekonomik suça ekonomik ceza verilmeli. Tamam piyasayı dolandırana, çeki yazılana cezası verilsin ancak diğer ekonomik suçlara ekonomik yaptırımlar olması daha mantıklı. Türk Ticaret Kanunu’nda ekonomik bir suça hapis cezasıyla karşılık verilmemeli. Örneğin en küçük yazar kasa fişine bile yönetim kurulu üyelerinin hepsinin isimlerini yazmak zorunda kalacağız.”

Bir önceki yazımız olan Fatih Üniversitesi Bağımsız Denetim Eğitimi Veriyor başlıklı makalemizde Bağımsız Denetçi Bеlgеsi, Fatih üniversitesi ve Üniversitelerde Bağımsız Denetim Eğitimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

WordPress veritabanı hatası: [Table './finansal_finans/wp_comments' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed]
SELECT SQL_CALC_FOUND_ROWS wp_comments.comment_ID FROM wp_comments WHERE ( comment_approved = '1' ) AND comment_post_ID = 970 AND comment_parent = 0 ORDER BY wp_comments.comment_date_gmt ASC, wp_comments.comment_ID ASC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir