SMMM'leri Bağımsız Denetçi Olarak Tanıyın

TÜRMOB Genel Başkanı Nail Sanlı;

Meslek mensuplarını denetim elemanı olarak tanıyın!

‘Yeni Muhasebe ve Denetim Sürecinde TÜRMOB’un Rolü’ ana başlığı altında Samsun’da gerçekleşen ‘7’nci Türkiye Muhasebe Forumu’nda Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu Başkanı’na seslenen TÜRMOB Genel Başkanı Nail Sanlı, “Meslek mensuplarını denetim elemanı olarak tanıyın” dedi.

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği’nin (TÜRMOB) organizasyonuyla bu yıl 7’ncisi düzenlenen ‘Türkiye Muhasebe Forumu’, 4-5 Mayıs tarihlerinde Samsun SMMM Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleşti. ‘Yeni Muhasebe ve Denetim Sürecinde TÜRMOB’un Rolü’ ana başlığı altında, Samsun Yaşar Doğu Spor Salonu’nda gerçekleşen ‘7’nci Türkiye Muhasebe Forumu’ ülke genelinde faaliyet gösteren meslek mensuplarını bir araya getirdi. TÜRMOB Genel Başkanı Ymm. Nail Sanlı’nın yanı sıra SMMM ve YMM Oda başkanları ile temsilcilerinin de katılımıyla gerçekleşen muhasebe forumu, Samsun SMMM Odası Başkanı Ahmet Hayvalı’nın açılış konuşması ile başladı. Konuşmasına, Samsun isminin günümüze geliş süreci, kentin tarihsel geçmişi, Atatürk ve Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki kentin önemi ve kentin geçmişten günümüze sosyal, kültürel ve ekonomik gelişimi hakkında bilgi vererek başlayan Ahmet Hayvalı, tüm konukları Samsun’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek sonlandırdı.

“MESLEK MENSUPLARINI TANIYIN”

Samsun SMMM Odası Başkanı Hayvalı’nın açılış konuşmasının ardından ise sözü TÜRMOB Genel Başkanı Ymm. Nail Sanlı aldı. Konuşmasında, yeni Türk Ticaret Kanunu’ndan bahseden TÜRMOB Genel Başkanı Sanlı, uygulama ve uyum sürecindeki zorlukların aşılabileceğini, kanunun özüne bir itirazlarının olmadığını söyledi. Kanuna ilişkin, iş dünyasının temsilcilerinden gelen kaygılara duyarlılık gösterilmesi gerektiğini de belirten Nail Sanlı, “Mesleğimiz uluslararası düzeyde kabuk değiştiriyor. Bu değişeme uyum sağlamak için sürekli meslek içi eğitim programlarını uygulayarak dünya düzeyinde bir seviye yakalamayı hedefliyoruz. Yeni muhasebe ve denetim sürecinde meslek mensupları hak ettiği yere oturtulmalı. Bir serbest muhasebeci mali müşavir 9, yeminli mali müşavir ise 19 yılda yetişiyor. Hiçbir meslek gurubu, bizim son dönemde yaşadığımız kadar bir belirsizlik yaşamamış, sürüncemede kalmamıştır. Bu kadar yoğun eğitim ve sınavlardan sonra denetçilik için ayrıca sınava gerek yoktur” diye konuştu. Konuşmasında, Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu Başkanı Seyit Ahmet Baş’a seslenen Sanlı, “Gelen meslek mensuplarını denetim elemanı olarak tanıyın. Her meslek değerlidir. Ancak bizim mesleğimiz herkesin milli gelirden pay aldığı unsurların oluşmasında, beyanname katkısından dolayı daha da önemlidir” dedi.

KOBİLER İÇİN YENİ STANDARTLAR

TÜRMOB Genel Başkanı Nail Sanlı’nın ardından söz alan Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu Başkanı Seyit Ahmet Baş da kurumun kurulma amacının çok başlılığı ortadan kaldırmak olduğunu, şirketler hukukunda Avrupa ile akredite olmayı hedeflediklerini kaydederek, denetim unsurlarından en önemlisinin meslek mensupları olduğunu bildirdi. Konuşmasının devamında, standartların KOBİ’ler için ağır olduğunu kabul ettiklerini de ifade eden Seyit Ahmet Baş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeni değerlendirmeler neticesinde, basit ve anlaşılabilir standartlar üzerinde yürütülen çalışmalar, kısa süre içinde tamamlanarak kamuoyu ile paylaşılacak. Bunun altyapı hazırlıkları tamamlandı ve çok yakında yayımlanacak. Muhasebe içe dönük çalışmaları, finansal raporlar ise dışa dönük çalışmaları ifade etmektedir. Bu sebeple, muhasebe standartları finansal raporlama standartlarından ayrılarak standartlar finansal raporlama standartları olarak yayımlanacaktır.” Diğer önemli bir adımın ise ‘Tek Tip Muhasebe Hesap Planı’ olacağını ve bunun yayımlanacağını da sözlerine ekleyen Baş, “Maliye Bakanlığı ve kurulumuz bu konuda genel bir fotoğraf çekecek. Ve her şey, bu fotoğraflar çekildikten ve değerlendirildikten sonra şekillenecek” dedi.

“KESİNTİYE UĞRAMIŞTIR”

Forumun en son konuşmasını ise BSMMMO Başkanı Mesut Topcu yaptı. Ekonomiye daha fazla katma değer üretmek için vergi beyannamesi üreten muhasebecilikten, bilgi üreten muhasebeciliğe geçilmesi gerektiğini, bu dönüşümün alt yapısının yeni TTK ile sağlanacağı inancıyla yeni kanuna dört elle sarıldıklarını söyleyen Mesut Topcu, “TÜRMOB, yeni TTK’ya hazırlanış aşamasından itibaren yakın ilgi göstermiş, her türlü yardım ve desteği vermiştir. Örgütümüzün gündemini 5 yılı aşkın süredir işgal eden yeni TTK, Türkiye gündeminde ise yeni yeni tartışılmaktadır” dedi. “TÜRMOB, muhasebe ve denetim alanındaki dünya uygulamalarını yeni TTK aracılığıyla Türkiye’ye taşıma gayreti içine girmiş, bunda da başarılı olmuştur” diyen BSMMMO Başkanı Topcu, yeni muhasebe ve denetim düzeninin esas mimarının TÜRMOB olduğunu söylemenin yanlış olmayacağını, ABD ve Avrupa’ya bakıldığında, mesleki alanda düzenleme yapma yetkisinin tamamen meslek örgütlerinde olduğunu bildirdi. Konuşmasında, mesleğin geleceğini düzenlemede TÜRMOB’un gayretlerinin, vesayet merakı yüzünden kesintiye uğradığını da savunan Topcu, devletin vatandaşına, bürokrasinin ise meslek örgütlerine güvenmediğini iddia etti.

“HAYAL KIRIKLIĞI”

Forumda yaptığı konuşmada, denetim alanında ikincil düzenlemeler konusunda çok geç kalındığını ve konunun adım adım belirsizliğe sürüklendiğini dile getiren Mesut Topcu, şunları söyledi: “Yetkinin verildiği ve 6 ay önce yapılanan ‘Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu’, düzenlemeler konusunda henüz bir adım atmamıştır. Kurum başkanının nadiren verdiği demeçlerle sürece anlam yüklemeye çalışıyoruz.” Sadece gözetim görevi yapması gereken kuruma, düzenleme yetkisinin de verildiğini kaydeden Topcu, “Kurumun bu yetkiyi tek başına kullanması, demokratik değildir. Yeni TTK’da denetçi yetkisine sahip olmak için SMMM veya YMM olmanın yeterli olduğu açıkça belirtilirken, yepyeni düzenlemeler yapılacağını duymak ve yeni unvanlar yaratmak bizler için tam bir hayal kırıklığıdır”dedi.

“MÜCADELEYE DAVET EDİYORUM”

Konuşmasında, denetçiliğin tamamen ayrı bir meslek olduğuna yönelik bir algının oluşturulmaya çalışıldığını da iddia eden Mesut Topcu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun bizim için bir kırmızı çizgi oluşturduğunu herkesin bilmesini istiyoruz. Bu çizginin ihlali halinde, hatta ihtimalinde dahi her türlü demokratik hakkımızı kullanmak zorunda olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Yeni meslekler yaratmanın hayatta karşılığının olmadığını tüm kesimlerin anlamasını istiyoruz. Suni olarak yaratılacak meslekleri kabul etmeyeceğimizi, ‘tek meslek tek örgüt’ anlayışımızdan asla taviz vermeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyor, bu kırmızı çizgileri görmek istemeyenlere karşı tüm meslek örgütünü mücadeleye davet ediyorum.”

Bir önceki yazımız olan Fatih Üniversitesi Bağımsız Denetim Eğitimi Veriyor başlıklı makalemizde Bağımsız Denetçi Bеlgеsi, Fatih üniversitesi ve Üniversitelerde Bağımsız Denetim Eğitimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir