Kimler Denetçi Olabilir?

Denetçi olabilmek için denetçinin bir denetim kurulunun olması gerekmektedir. Denetçinin ortaklarının da olması ve bu ortakların ise; yeminli mali müşavir, serbest muhasebeci mali müşavir olmaları gerekmektedir.  İstisna olarak küçük ve büyük şirketler şirketlerinin büyüklüklerine göre  denetçi grubuyla anlaşabilir ve finansal
değerlerini bu denetçilere denetletebilirler. Denetçilerin deneyimli, uzman ve sistemli çalışması gerekmektedirler. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmeliklere göre hareket eden denetleyiciler bu yönetmedeki maddelerin dışına çıkmamaları gerekir. Bu yönetmelikler sürekli güncellenmektedir. Bakanlık Kurulu tarafından hazırlanan bu yönetmelikler güncel bilgilerle denetlenmektedir. Denetleyiciler bu kurallara bağlı kalmak zorundadırlar. Ayrıca denetçi olabilmek için mali müşavir ve serbest muhasebeci mali müşavir olmak zorundadırlar.

Bir önceki yazımız olan Denetleyicilere Gelecek Kısıtlamalar başlıklı makalemizde denetçi, denetleyici ve kısıtlama hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir