Kamu Gözetim Kurumunun Bağımsız Denetim Eğitimleriyle ilgili Duyurusu

MESLEK MENSUPLARININ EĞİTİMİNE İLİŞKİN DUYURU
660 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname Uyarınca Yetkilendirilecek Meslek Mensuplarına İlişkin Eğitim Programı Duyurusu
660 sayılı Kanun Hükmünde Kararname uyarınca Kurumumuzca yetkilendirilecek meslek mensupları için eğitim programı düzenlenecektir. Program, yapılan protokol çerçevesinde Kurumumuz gözetiminde Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından yürütülecektir. Eğitim programına ilişkin detaylar yakında duyurulacaktır.

—-
Bilindiği üzere Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun 400 ncü maddesindeki Bağımsız denetçi olabilecekler konusu, belkide YTTK nunda değişiklik öngeren maddelerin en çok tartışılan maddesi olmuştur.
Bu kadar çok tartışılmasının nedenide gayet açık ve nettir.
“Menfaat Grupları Çatışması”
Türk Ticaret Kanununda hiç bir zaman yer almayan Gümrük ve Ticaret bakanlığı denetçilerine “sınavsız” bağımsız denetçilik verilmesi, Gene Yeminli Mali Müşavirlere Sınavsız Bağımsız denetçilik verilmesi, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlere ise siz sınavla gireceksiniz denilmesi ortalığı savaş alanına çevirmiştir.
Anlaşılmayan husus şu ;Sayın Hayati Yazıcı böyle menfaat grupları çatışmalarının içinde neden yer alıyor?
Türk Ticaret kanunu şöyle devrim böyle devrim ama geldi geldi bağımsız denetçiliğin oltasına takıldı. Bu rezalet nedir Allah Aşkına. Bu işi yapacaklar belli, Uygulamanın içindekiler yapacak. Uygulamanın içindekilerde SMMM ve YMM ler. Ona sınavsız bakanlık elemanarına sınavsız gerçekten hiç yakışmıyor. Neyse sanırım geçte olsa kanun maddesinden çekildi şimdi kazanılmış hakmıdır değilmidir tartışmaları devam ediyor.
Üzümmü yemek istiyorsunuz bağcıyı dövmekmi istiyorsunuz. 3568 sayılı yasa çıkarken bir sürü bu işten anlamayan, işin içinde olmayanlara haksız ünvan verildi büyük bir yanlış yapıldı. Bu yanlışı tekrar etmek zorundamısınız.
Bu işi bilgi yapacaksa, bilgiyi nasıl ölçeceksen ölçeceksin. Sınavmı yaparsın, Yoksa herkesimi kapsayan bağımsız denetim monogrofisi hazırlayıpta denetleyin raporunuzu verin bakalım biliyormusunuz mu diyeceksin, birşeyler diyeceksin mutlaka, imtiyazlı sınıflara değil bu işi gerçekten öğrenenlere yetkiyi vereceksin.
Bakalım bu YTTK madde 400 daha başımıza neler açacak. Şimdi Top KGK da bekleyelim ve görelim.

Bir önceki yazımız olan Yeni Türk Ticaret Kanunu Değişiklik Tasarısı Yürürlüğe Girdi başlıklı makalemizde Yeni TTK Değişiklik Tasarısı Yürürlüğe Girdi, Yeni TTK Değişiklikleri Yasalaştı ve Yeni Türk Ticaret Kanunu Değişiklikleri Yasallaştı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir