Faizler de gerileme 17 Aralık seviyesine düştü

Tahvil-bono piyasasında kısa ve uzun vadeli gösterge tahvil faizleri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı’nın açıklamaları ile 17 Aralık 2013 tarihinden beri gördüğü en düşük seviyeye geriledi.

TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın 2014 Yılı 2. Enflasyon Raporu sunumunun ardından yapılan basın toplantısında faizlerin düşürülüp düşürülmeyeceğine ilişkin olarak, bu konuda hareket alanı bulunduğunu ve Para Politikası Kurul’unda (PPK) tartışılacağını belirtmesi ile faizler hızlı bir şekilde düşüşe geçti.

Güne yüzde 9,53 seviyesinden başlayan gösterge tahvilin bileşik faizi açıklamanın ardından 17 Aralık 2013 tarihinden beri gördüğü en düşük seviye olan yüzde 9,16’ya geriledi. 10 yıl vadeli tahvil faizleri ise yüzde 9,42 ile 16 Aralık 2013 tarihinden bu yana en düşük seviyeye indi.

17 Aralık 2013 tarihindeki İstanbul merkezli operasyon ile yükselişe geçen gösterge tahvilin bileşik faizi, 20 Mart 2014 tarihinde gördüğü en yüksek yüzde 11,76’ya kadar devam edecek 3 aylık bir yükseliş trendine girmişti.

Analistler, TCMB 2014 Yılı 2. Enflasyon Raporu’nda yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 6,6’dan yüzde 7,6’ya yükseltilmesinin beklentiler dahilinde olduğunu, ayrıca Başçı’nın açıklamalarının da piyasalara güven verdiğini belirterek, faizlerin bu seviyelerde yatay bir band içine girebileceğini ve bu akşamki ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen’in açıklamalarının takip edileceğini kaydediyor.

Bir önceki yazımız olan Sermaye Piyasası Kurulu Disiplin Amirleri Yönetmeliği başlıklı makalemizde disiplin amirleri, disiplin amirleri listesi ve SPK disiplin hakkında bilgiler verilmektedir.

WordPress veritabanı hatası: [Table './finansal_finans/wp_comments' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed]
SELECT SQL_CALC_FOUND_ROWS wp_comments.comment_ID FROM wp_comments WHERE ( comment_approved = '1' ) AND comment_post_ID = 1058 AND comment_parent = 0 ORDER BY wp_comments.comment_date_gmt ASC, wp_comments.comment_ID ASC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir