Bağımsız Denetim Yönetmeliğine Tepki

TURMOB ve İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odasının vebsitelerinde Resmi Gazetede Yayınlanarak Yürürlüğe giren Bağımsız Yönetmeliğine tepki göstererek geri çekilmesinden yana talepler var. Peki Bağımsız Denetim Yönetmeliği geri çekilirse ne olacak? Şahsi düşünceme göre açıkçası çok fazla değişik birşey olmayacak. Bağımsız denetimim kapsamı şu an için olmasa da önümüzdeki yıllarda adından çok sık sözettirecek. Türmob kısa sürelide olsa Kobi-Tfrs ve Bağımsız Denetim kursları düzenlemiş, kurslara katılanra katılım sertifikası düzenlemişti. Bağımsız denetim TURMOB a verilirse kıdem şartı konulmayacakmıydı? Daha önce TURMOB un hazırladığı yasa tasarısı teklifinde 15 yıllık kıdem şartının üstü çizilmiş 12 yıla indirilmiş ayrıca Yeminli Mali Müşavirlere kıyak geçilmişti. TURMOB un geçmişteki bu uygulamalara sıcak bakması, TURMOB un azınlık olan Yeminli Mali Müşavirler tarafından yönetilmesi TURMOB un ancak yeniden Demokratik yapılanmasından sonra etkili olabileceğini düşünüyorum. İstanbul SMMM Odasının Başbakana hitaben yazmış olduğu Bağımsız Denetim Yönetmeliğine ilişkin tepki yazısı.

 

Sayın BAŞBAKANIMIZ;

“Bağımsız Denetim Yönetmeliği”ni Geri Çekiniz!

800 bin şirket, 90 bin Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir “şeffaf, denetlenebilir ve kayıtlı bir ekonomi” idealinde Türkiye’miz için tek bir şeye odaklanmıştı: “Bağımsız Denetim”. Bu ideali; bir yıl önce “saydamlık, katılımcılık ve adalet” ilkeleriyle hareket etmesi için büyük yetkilerle donatılan Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu (KGK) yaşama geçirecekti.

Ne yazık ki;

Saydamlık, “Kapalı Devre”

Katılımcılık, “Tek Ses”

Adalet, “Kayırma” olarak uygulandı.

Ve bırakalım meslek örgütlerini, resmi kamu kurum kuruluşların bile öneri ve görüşleri dikkate alınmadı.

Ve KGK 26 Aralık Çarşamba günü yayınladığı “Bağımsız Denetim Yönetmeliği” ile Türkiye ekonomisinin geleceğini açıkça zora soktu.

Aynı şekilde, zorlu ve sistemli bir eğitim ile kazanılmış bilgi ve becerilere sahip, insanlara yararlı hizmet vermek için çalışan “demokratik yelpazenin her kesiminden” bütün meslek mensuplarımızı tartışmasız bir şekilde mağdur etti.

Çünkü ilgili yönetmelik incelendiğinde her şey çok net;

• Bütünüyle yasal düzenlemelere aykırı bir şekilde oluşturuldu.

• Yasalara karşıt hükümler taşıyor.

• Hedeflenen kamu yönetimi reformu ilkelerine uymuyor.

• Meslek yasamızı düzenleyen mevzuata aykırı.

• Avrupa Birliği’nin yasa, tüzük ve yönetmeliklerine ters.

• Hukuk devleti ilkeleriyle bağdaşmıyor.

• Meslektaşın tüm mesleki birikimlerini yok sayıyor.

Ve ilgili yönetmelik için;

• Bir kişi bile “hak, eşitlik ve adalet” var diyemiyor!

Sayın BAŞBAKANIMIZ;

“Yasalarla sahip olunan hakların herkes tarafından kullanılmasının sağlanmasına” olan beklentimizle; “Hak ve hukuka uygunluk”, “hakkı gözetme” sorumluluğu, görevi ve anlayışı bulunan makamınızın yetkisiyle, büyük mağduriyetin önüne geçiniz.

“Bir kurala”,

“Bir ilkeye”,

“Bir gerçeğe”

Uymayan “Bağımsız Denetim Yönetmeliği”ni İPTAL EDİNİZ.

Takdir edersiniz ki;

Kamu Gözetimi Kurumu’nun esas işlevi; “kalite”yi “gözetlemek” ve “denetlemek” olmalıdır. Hem Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu, hem de ekonomi idaresi “inisiyatifinizle” yanlıştan dönmeli, bu amaca yönelik adaleti, katılımcılığı, saydamlığı esas alan yeni bir yönetmelik hazırlanmalıdır.

Kaynaklarımızın etkin ve verimli kullanılması için yapılacak yeni yönetmelikte;

1- “Denetim yetkisi”nin, getirilecek kalite, güvence koşulları dahilinde çatı örgütümüz TÜRMOB tarafından ruhsatlandırılmış tüm meslek mensupları için geçerli olmasını,

2- Mesleki eğitim, ücretlendirme, denetim ve disiplin gibi Birliğimizin kuruluş yasasında yer alan yetki ve sorumluluk alanlarına müdahale edilmemesini, gerekli durumlarda “Birliğimizle işbirliği” yapılmasını,

3- KGK’nın harç, hizmet bedeli, mühür ve benzeri konularda yasal dayanağı olmayan yetkiler kullanmasından vazgeçmesini, paydaşların katılımına ve denetimine açık bir yönetim tarzı sergilemesini…. Değerlendirmenize sunuyoruz.

“Türkiye’de bağımsız denetimin dünya gerçeklerine uygun gereği gibi yapılmasına zemin hazırlayacak” “DUYARLILIĞI” göstereceğinize inanıyoruz.

Saygılarımızla

İSMMMO Yönetim Kurulu

Bir önceki yazımız olan Yılbaşında Kredi Kartlarıyla 1.4 milyar dolarlık Alışveriş Yapılmış başlıklı makalemizde Yılbaşı Ekonomisi hakkında bilgiler verilmektedir.

WordPress veritabanı hatası: [Table './finansal_finans/wp_comments' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed]
SELECT SQL_CALC_FOUND_ROWS wp_comments.comment_ID FROM wp_comments WHERE ( comment_approved = '1' ) AND comment_post_ID = 777 AND comment_parent = 0 ORDER BY wp_comments.comment_date_gmt ASC, wp_comments.comment_ID ASC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir